Generiska kunskaper och färdigheter – Portfolio
* Inför HT2025 har portfolio-kursen utvecklats något. Syftet med förändringarna är att förenkla och förtydliga arbetet med portfolion och dess bedömning. Läs mer om förändringarna här. HT2025 är en övergångsperiod och förändringarna implementeras fullt ut från och med 1 februari 2026.*
Huvudmålet med kursen Generiska kunskaper och färdigheter (lärs ut och examineras genom en portfolio) är att du genom kontinuerlig dokumentation och reflektion ska få insikt i ditt lärande och i vilken utsträckning du utvecklas mot lärandemålen för doktorsexamen - med fokus på generiska kunskaper och färdigheter. Portfolion ligger också till grund för granskning av hur du uppnått lärandemålen i slutet av doktorandprogrammet.
- Kursledare olga [dot] goransson [at] med [dot] lu [dot] se (Olga Göransson)
- Examinator FU-prefekten på varje institution
- Målgrupp Forskarstuderande vid Medicinska fakulteten
- Poäng 12 högskolepoäng
Tid
Vid antagning till forskarutbildning registreras doktorander samtidigt på Generiska kunskaper och färdigheter. Kursen söks alltså inte. Därefter löper Generiska kunskaper och färdigheter, i form av eget arbete med en portfolio, genom hela forskarutbildningen.
Syfte
Kursen syftar till att doktoranden ska få möjlighet att uppnå och demonstrera uppfyllelse av examensmål för forskarutbildning - framförallt de som inte uppnås eller i allmänhet examineras, genom avhandlingen.
Genomförande
Kursmålen uppnås genom de olika aktiviteter som doktoranden deltar i under forskarutbildningen, samt genom att doktoranden, med hjälp av beskrivande och reflekterande texter, bilagor och annat material, dokumenterar och reflekterar över dessa i en lärandeportfolio. Portfolion skrivs på svenska eller engelska.
Information om hur arbetet ska bedrivas ges inledningsvis under den obligatoriska kursen Introduktion till forskarutbildningen. Stöd för arbetet ges därefter av kursledningen i form av en obligatorisk workshop inom forskarskolan i medicinsk vetenskap, frivilliga workshops 2-4 ggr per termin, samt en Libguide med stödjande guider och dokument.
Ett web-baserat system för portfolion rekommenderas och finns tillgängligt för doktoranden (Mahara).
Inför examination ska doktoranden skapa en bedömningsportfolio, enligt särskild instruktion (i kursens Libguide). Bedömningsportfolion består av doktorandens urval och sammanställning av erfarenheter, beskrivande och reflekterande texter, samt bilagor eller annat material, som dokumenterats i lärandeportfolion och tillsammans ska visa att kursens mål uppnåtts. Bedömningsportfolion ska skickas till FU-prefekt för examination senast 4 månader innan dispuation.
Vid halvtidskontrollen granskas bedömningsportfolion formativt av halvtidsopponenterna och av FU-prefekt.
- Forskningsprocess
- Forskningsmetodik
- Ämnesexpertis
- Publicering
- Pedagogisk utbildning och erfarenhet
- Konferenser och seminarier
- Nationell och internationell samverkan med forsknings-samhället
- Samverkan med det omgivande samhället
- Etiska frågor
- Handledning/handledare
- Administration, organisation och ledarskap
- Karriärsutveckling
1A. formulera en projektplan inkluderande bakgrund, frågeställning, metod, tidsplan och potentiell nytta
1B. analysera utmaningar inom det egna forskningsprojektet
2. reflektera över metodval, samt styrkor och svagheter i de metoder som används i det egna forskningsprojektet
3. redogöra för strategier som använts för att tillgodose sitt behov av kunskaper inom det breda ämnesområdet
4. hantera alla delar av publikationsprocessen
5. reflektera över egna erfarenheter av undervisning, samt hur den egna pedagogiska kompetensen kan utvecklas och tillämpas för att stödja andras lärande
6. presentera och diskutera forskning på seminarier och konferenser, samt reflektera över hur den egna förmågan till muntlig kommunikation utvecklats
7. motivera hur nationella och internationella forskningssamarbeten kan bidra till den egna forskningsprocessen och utvecklingen av samarbetsförmåga
8. reflektera över möjlig användning av de egna forskningsresultaten i samhället, samt hur presentation av forskningen anpassats till olika målgrupper
9. utifrån det egna avhandlingsarbetet, reflektera över forskningsetiska överväganden, samt vad som avses med god forskningssed och oredlighet i forskning
10. reflektera över sin utveckling mot självständighet i forskning, och hur handledning kan bidra till detta
11. beskriva egen delaktighet och insikt i administration, organisation eller ledning av forskning eller utbildning
Kontakt
Olga [dot] Goransson [at] med [dot] lu [dot] se
Kursplaner Generiska kunskaper och färdigheter
Logga in i Mahara
Ett elektroniskt portfolio system
Libguide
En lärplattform